opinie o Krymie

Relacje z wyjazdów Wytwórni Wypraw

Moderator: Kniaź

Re: opinie o Krymie

Postprzez narzeczeni » Czw Cze 17, 2010 4:29 pm

no, no.. kuszaca propozycja. nie wiem tylko czy dla dwojki osob ktore ni w zab nie mowia po rusku.. dla nas zostaje chyba jednak delfinarium w eupatorii.
narzeczeni
 
Posty: 11
Rejestracja: Pią Kwi 09, 2010 3:06 pm

Re: opinie o Krymie

Postprzez HADRIANUS » Czw Cze 17, 2010 5:50 pm

W delfinarium w Jałcie artysta, który obsługuje, mówi po angielsku. Znajomość rosyjskiego nie jest też konieczna, by po Krymie swobodnie podróżować.
HADRIANUS
 
Posty: 18
Rejestracja: Czw Cze 17, 2010 11:09 am

Podróż

Postprzez jakubker » Śro Cze 23, 2010 1:09 pm

Byliśmy większą paczką (8 osób, 2x studenci, 6x raźni uczestnicy ok 50-lat) na Krymie w 2009 roku (na przełomie czerwca i lipca). Za tę cenę spodziewaliśmy się spartanskich warunków i wielu niemiłych atrakcji. Obawy jednak się nie sprawdziły. Prowadzący prosili, żeby napisać chociaż parę słów, więc to robię. Opiszę jednak tylko podróż, za to dosyć szczegółowo.

Polska
Całą podróż na pewno jest długa i dosyć męcząca. Warunki w pociągach w Polsce jakie są każdy wie. Wyjazd z Warszawy Zachodniej dobrze zorganizowany, krótka zbiórka i w drogę. Pociąg pusty, więc mimo braku rezerwacji miejsc wszyscy wygodnie siedzieli. Po drodze parę osób obcych się jednak dosiada. W Przemyślu już czekał autokar i pozostali dosiadający się uczestnicy. Zajęcie miejsc to chwilka. Szybko ruszyliśmy do Lwowa. Na granicy brak kolejki. Czekanie ok. 1,5 godziny. Dojazd do Lwowa dosyć prędko, nikt prawie nie był zmęczony. Po drodze przystanek na stacji po stronie Ukraińskiej i szansa na pierwsze zakupy w hrywnach.

Ukraina
Ogólnie w pociągach wszystko odbywało się bez większych kłopotów. Warto zauważyć, że na Ukrainie pociąg może się Wam trafić dwojakiego rodzaju. Albo nowoczesny (odrestaurowany) z klimatyzacją i schludną łazienką, albo starego typu, gdzie otwierają się dwa okna na cały wagon. Nasza wycieczka trafiła dwa razy stary i dwa razy nowy pociąg. Nigdy nie wiadomo jaki będzie, aż do ostatniego momentu. Wsiadasz i wiesz =) Przy starym poczujesz jakbyś wchodził do piekarnika. Problemem w obu wypadkach jest zwykle łazienka (tylko jedna na ok. 40 osób). Zwykle czeka do niej kolejka 3-5 osób. Warto unikać miejsc do spania od korytarza, zwłaszcza jeżeli jest się wyższą osobą, bo są ograniczniki. Za to atmosfera w wagonie super i swobodnie można się tyle przemęczyć. Zwłaszcza jeśli traktuje się to w ramach przygody.
U nas było tak, że cała wycieczka była w jednym wagonie + kilka obcych osób najczęściej Ukraińców (są zwykle miło usposobieni). Podobno bywa też tak, że wycieczka jest rozproszona i zajmuje dwa wagony. Trochę gorzej wygląda niestety sprawa zajmowania miejsc w wagonie. Obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy” więc spora część uczestników ściga się ze sobą w biegu po peronie z walizkami, plecakami itp. Co kto lubi.
Podsumowując podróż pociągami na Ukrainie to nie jest aż taki wielki wysiłek. Nasi uczestnicy byli w wieku 20-70 lat i każdy przeżył bez wielkich narzekań. Grunt to pozytywne nastawienie.

Złodzieje
Należy też wspomnieć o złodziejach. Trzeba być bardzo ostrożnym, zwłaszcza na peronach i przy wsiadaniu do wagonu, a także w środkach komunikacji miejskiej (zwłaszcza tramwaje, którymi będziecie jeździć). Najczęstsza metoda to na tzw. siatkę/reklamówkę (na marynarkę/kurtę nie robią bo jest za ciepło). Ale do rzeczy, tzn. wygląda to zwykle tak, że nagle w wycieczkowej grupie pojawia się nieznajomy nikomu osobnik i podchodzi z reklamówką jak najbliżej do wybranego wycieczkowicza. Po czym wysuwa zza reklamówki rękę i obszukuje kieszenie jak tylko może. Najłatwiej jest okraść jak trzyma portfel/telefon w kieszeni powyżej kolana spodni bojówek (dot. panów). Zdarzyło się to kilka razy. Raz już po wejściu do wagonu okazało się, że komuś ukradziono telefon. Zgrani uczestnicy wybiegli z wagonu, szybko odszukali złodzieja na peronie a ten, całkiem zdziwiony, uciekając wyrzucił telefon, więc wszystko się dobrze skończyło.
Potem jak jechaliśmy już tramwajem od razu widzieliśmy jak wsiadają, każdy zdejmował plecak z pleców, brał go przed siebie, chwytał się za portfel i patrzył na złodziejaszka. Trzeba było widzieć ich miny! =)

Ogólnie spodziewaliśmy się gorszych warunków podróży. Te które były miło nas zaskoczyły. Jeżeli miałbym udzielić rady to weźcie ze sobą dobry humor, wtedy na pewno wszystko będzie OK.

Kuba K.
Pomorze
Awatar użytkownika
jakubker
 
Posty: 2
Rejestracja: Śro Cze 23, 2010 12:59 pm
Miejscowość: Warszawa

Re: opinie o Krymie

Postprzez Dorota » Nie Cze 27, 2010 3:57 pm

Opinie o transporcie już na Krymie!
Kuba ma rację,ja również byłam w tamtym roku na Krymie,moje odczucia są takie same,jw.Transport jest zorganizowany według możliwości Ukraińskich koleji.Natomiast same wyjazdy fakultatywne już na Krymie odbywały się zamówionym autokarem.Jego standart nie odbiegał od polskich dalekobieżnych autobusów.Wyjazdy były zorganizowane bardzo dobrze,autokar zawsze przygotowany na umówioną godzinę stał pod naszym pensjonatem.O ile pamiętam był klimatyzowany i znosiło się dobrze trudy podróży.
Natomiast po samej Eupatorii można się było przemieszczać prywatnymi busami o różnej kondycji :) ale było ok.Dorota.
Dorota
 
Posty: 1
Rejestracja: Nie Cze 27, 2010 3:43 pm

Re: opinie o Krymie

Postprzez kaziu » Nie Cze 27, 2010 5:10 pm

O tak, ta Pani ma rację. Wprawa na Krym była dobrze zorganizowana. Jedyne mankamenty to drobne wpadki po stronie ukraińskiej/kolacja tatarska/. Wyprawy fakultatywne nie były zbyt forsujące. Pilot Paweł był ok. Profesjonalista. Polecam wszystkim krymskie klimaty /szeroko rozumiane/. Kaziu
kaziu
 
Posty: 1
Rejestracja: Nie Cze 27, 2010 5:01 pm

Re: opinie o Krymie

Postprzez klm » Nie Lip 04, 2010 7:07 pm

rzeczywiście za taką cene trudno znaleźć coś lepszego, 2 tygodnie a zjechalismy w zasadzie całą Ukrainę. Krym nie emanuje bogactwem tak jak zachodnioeuropejskie kurorty ale klimat Ukrainy i Krymu jest niesamowity. Kuchnia przystepna, alkohol tani. ludność w większości przyjazna. Polecam :)
klm
 
Posty: 1
Rejestracja: Nie Lip 04, 2010 6:50 pm

opinie o Krymie

Postprzez martus_b » Pon Lip 05, 2010 2:25 pm

dysponuje ktos moze zdjeciami drugiego hotelu? tzn tego ktorego nie ma na stronie i który jest oddalony od plazy o 15 minut? mozna prosic o przeslanie na mejla? platynka2@op.pl
martus_b
 
Posty: 3
Rejestracja: Pon Lip 05, 2010 2:23 pm

Re: opinie o Krymie

Postprzez agni5 » Pon Lip 12, 2010 3:07 pm

Byłam na Krymie zeszłego lata - dokładnie w pierwszej połowie sierpnia.Wyjazd super, mnóstwo zwiedziłam.pozostały niezapomniane wspomnienia.Polecam wszystkim niezdecydowanym.
agni5
 
Posty: 1
Rejestracja: Pon Lip 12, 2010 2:53 pm

Re: opinie o Krymie

Postprzez victorius » Śro Lip 14, 2010 10:42 am

Byłam na Krymie w zeszłym roku na początku lipca i mogę śmiało polecić tą wyprawę wszystkim którzy lubią spróbować na luzie czegoś zupełnie innego. Daleka Ukraina jest przeżyciem samym w sobie, poczynając od uroczego Lwowa, poprzez monumentalny Kijów, aż po dzikie stepy Krymu. Ja z chłopakiem bawiliśmy się świetnie i z uśmiechem wspominamy przejazd pociągiem do Symferopola. Choć w pierwszym pociągu nie było klimatyzacji i temperatura z pewnością przekraczała 30 jeśli nie 40 stopni to nie żałujemy ani minuty, gdyż było to idealne miejsce do integracji i wypicia pierwszego wspólnego piwa (kupionego u konduktora). Sam Krym był wspaniały, zupełnie inna kultura, tatarskie tradycje, orientalny nastrój... A do tego naprawdę fajny hotel nad samym morzem. Nie przeczę, że czasem zabrakło ciepłej wody, ale wszystko wkrótce wracało do normy. Ludzie bardzo mili i radośni. Grunt to racjonalne spojrzenie na stosunek jakości do ceny, ja uważam że było warto, czego potwierdzeniem jest to że w tym roku wybieram się na Bałkany.
Pozdrawiam tych którzy już to przeżyli i świetnie się bawili, oraz tych którzy jeszcze się wahają. Myślę że samemu trzeba się przekonać, bo żaden opis nie odda tego czego można doświadczyć na tej wyprawie
victorius
 
Posty: 1
Rejestracja: Śro Lip 14, 2010 8:48 am

Re: opinie o Krymie

Postprzez Aga » Pią Lip 16, 2010 8:47 pm

Ja też byłam w zeszłym roku na Krymie a w tym roku wybieram się na Bałkany. Można dużo zwiedzic za naprawdę niewielkie pieniądze. Ludzie bardzo sympatyczni mimo nieraz sporych różnic wieku.
Aga
 
Posty: 1
Rejestracja: Pią Lip 16, 2010 7:53 pm

PoprzedniaNastępna

Wróć do Wyprawy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron